YATIRIM VE İŞLETMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Golf Turizmi

Türkiye, son yıllarda art arda hizmete giren uluslararası nitelikteki golf tesisleriyle, gerçekleştirilen turnuvalarla dünya golf severlerini bir araya getirerek benzerleri arasında niteliklerinin yüksekliğiyle göze çarpan bir golf merkezi konumuna dönüşmüştür. Türkiye’de Antalya İli başta olmak üzere, Muğla ve İstanbul İllerinde golf sahaları bulunmakta olup özellikle Antalya'nın 30 km doğusunda yer alan Belek beldesi gerek kültürel, tarihsel ve doğal yapısıyla gerekse nitelikli golf sahaları ve tesisleri ile eşsiz bir golf turizmi potansiyelini oluşturmakta olup uluslararası turnuvalarda ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkemizde golf tesisleri çoğunlukla sahile yakın yüksek kapasiteli zengin yeme-içme, alışveriş, eğlence olanaklarının sunulduğu konaklama tesislerinin yakınındadır. Bu tesisler doğa ile iç içe düzenlenen golf sahaları ile ziyaretçilerine doğaya dönük bir ortamda tatil geçirebilmek için fırsatlar sunmaktadır.

Türkiye Golf Federasyonu verilerine göre Türkiye’de 2018 yılı itibariyle 18 tesis bünyesinde 36 golf sahası bulunmaktadır.

Tablo 1: Türkiye’de Faal Durumda Olan Golf Tesisleri

Bölge

Tesis

Tam Adı

Saha Sayısı

Istanbul

Kemer

Kemer Golf & Country

2

Istanbul

Marmara Golf

Marmara Golf Kulübü

2

Antalya

AGC Courses

Antalya Golf Club

2

Antalya

Carya

Carya Golf Club

1

Antalya

Cornelia Courses

Cornelia Golf Club

3

Antalya

Gloria Courses

Gloria Golf Resort

6

Antalya

Kaya Palazzo

Kaya Palazzo Golf Club

1

Antalya

Lykia Links

Lykia Links Golf Course

1

Antalya

Montgomorie

Montgomorie/Maxx Royal Golf Club

1

Antalya

National

National Golf Course

4

Antalya

Nobilis

Robinson Nobilis

1

Antalya

Sueno Courses

Sueno Golf Club

2

Antalya

Titanic Golf Courses

Titanic Golf Courses

4

Bodrum

Bodrum Golf Kulübü

Bodrum Golf Klübü

1

Bodrum

Regnum Golf

Regnum Golf Country

1

Aydin

Kusadasi International Golf

Kusadasi International Golf

1

Ankara

Ankara Golf

Ankara Golf Kulübü

2

Samsun

Samsun Golf Kulübü

Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü

1

Toplam

36

Antalya, Türkiye’nin en büyük golf destinasyonu konumundadır. Özellikle Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) tarafından 2008 yılında Avrupa’da Yılın En İyi Golf Bölgesi ödülüne layık görülen Belek, 11 turistik tesis bünyesinde 27 golf sahası barındırmaktadır.


1322scr_0eb59cda21c6c2b.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı golf turizmine yönelik olmak üzere Antalya, Aydın, Muğla, Mersin ve Nevşehir İllerinde Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, Turizm Merkezi ve Turizm Alanı içerisinde yer alan 49 adet golf alanı planlanmış olup yaklaşık 35.000 yatak kapasitesi hedeflenmektedir.

Türkiye’de golf turizminin gelişmesi ve uluslararası niteliklerde sahaların yapılması ile beraber ülkemiz Dünya çapında golf turnuvalarına ev sahipliği yapacak duruma gelmiştir. Bu kapsamda Avrupa profesyonel golf turunun ilk ayağı olan Challenge Tour 2010 yılında 22 ülke ile birlikte ülkemizde düzenlenmiş olup golf turizminde dünyanın en önemli etkinliği olarak nitelendirilen IGTM 2011 (International Golf Travel Market-Uluslararası Golf Turizm Fuarı), 14-17 Kasım 2011'de Belek'te gerçekleştirilmiştir. Golfün olimpiyatı olarak tanımlanan ve iki yılda bir düzenlenen Dünya Golf Şampiyonası 2012 yılında ülkemizde düzenlenmiş olup, bu şampiyonaya 2008 yılında Avrupa’nın en iyi golf destinasyonu ödülünü almış olan Belek ev sahipliği yapmıştır. 5-7 Nisan 2013 tarihlerinde Dünya Kurumsal Golf Turnuvası’nın (World Corporate Golf Challenge) Türkiye ayağı, Belek’te düzenlenmiştir. Avrupa’nın en önemli golf turnuvalarından biri haline gelen ve Avrupa Turu final serisinin ilk ayağı olan Turkish Airlines Open Golf Turnuvası, 03-06 Kasım 2016 tarihleri arasında Belek’te gerçekleştirilmiş ve turnuvaya 20 ülkeden 78 golfçü katılmıştır. Türkiye’de 2018 yılında ulusal ve uluslararası olmak üzere toplam 108 golf turnuvası düzenlenmiştir.