YATIRIM VE İŞLETMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi

İlk Açılış Tarihi12.04.1969

İkinci Açılış Tarihi1977
Arsa Alanı31.702
Bina Oturum Alanı (m2)14.616
Kullanım alanı (m2)52.000
Adresİstanbul AKM Taksim-İSTANBUL
Tel : 0212.243 69 23 - 0212.251 56 00
Faks : 0212.243 32 61
 
Amacı12.04.1969 yılında Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları’nın eserlerini icra etmesi amacıyla açılan bina, 27.11.1970 yılında büyük bir yangın geçirmiştir. Tekrar onarılarak 1977 yılı başında işletmeye hazır duruma getirilmiş ve “Atatürk Kültür Merkezi” adını almıştır.
Bugün opera-bale, tiyatro, resim, sinema, müzik (senfoni, klasik müzik, modern folk müziği) gibi sanat eserleri halka sunulmakla beraber, uluslararası festivaller, kongreler, konferanslar da icra edilmektedir.
 
2006 YILI TAHSİSLERİSALON
SANAT GALERİSİ
 

PLANLAMA, UYGULAMA, TASARIM

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi binası, konum açısından İstanbul’un hem kültürel hem de trafik yönünden önemli bir kavşağı olan Taksim meydanının doğu tarafında inşa edilmiştir. Yurdumuzun en büyük ve en önemli kültür ve sanat hizmeti veren binasıdır. Binada, İstanbul A.K.M. Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü, Devlet Klasik Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü, Senfoni Orkestrası Müdürlüğü ve Modern Folk Müziği Topluluğu Müdürlüğü gibi 6 ayrı müdürlük hizmet vermektedir. Binanı doğu cephesi İstanbul Boğazı’na, batısı ise Taksim Meydanı’na hakim bir görünümdedir. Oturum alanı çevresinde bahçe ve otopark düzenlemeleri yapılmıştır. Oturum alanı çevresinde bahçe ve otopark düzenlemeleri yapılmıştır.
İç mekanlar opera-bale, tiyatro ve diğer etkinlikler göz önünde bulundurularak ideal bir şekilde tasarlanmıştır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Atatürk Kültür Merkezi’nin tüm mahalleri biri yedek olmak üzere 2 adet 2000 KVA gücünde ve 10 KV / 0,4 KV geriliminde transformatörden beslenmektedir. Elektrik kesilmelerinde 1100 KVA gücündeki jeneratör otomatik olarak devreye girmekte ve önemli mahalleri beslemektedir. Özellikle emniyet düşünülerek, yangın pompaları ve temsillerin aksamaması için tüm sahneler jeneratörden beslenmektedir. Diğer mahallerde de kısmi aydınlatma sağlanmaktadır. Atatürk Kültür Merkezi’nin İdari Blok ısıtılması merkezi sistem kalorifer tesisatıyla yapılmaktadır. Büyük Sahne, Konser, Sinema, Galeri, Tiyatro ve Prova Salonları’nın ısıtma-soğutma ve havalandırmaları konfor kliması şartları esas alınarak yapılmaktadır. Otomatik kontrolü ise pnömatik sistemle sağlanmaktadır. Isıtma sisteminde gerekli kızgın suyu Kazan Dairesi’nde mevcut fuel-oil ile çalışan 3 adet 150 m2lik ve 1 adet de 35 m2lik kazanlardan temin edilmektedir. Kış klimasında, bu kazanlardan elde edilen kızgın su klima santrallerine gönderilerek ilgili mahallerin ısıtılması sağlanmaktadır. Yazın ise, 2 adet soğutma kompresöründen sağlanan soğutulmuş su kullanılmaktadır. Binanın çatı katında kondenser suyunun soğutulmasını sağlayan soğutma kulesi vardır. Binanın sıcak su ihtiyacını karşılamak için boiler sistemi mevcuttur. Kullanım suyu ihtiyacı 3 adet 300 ton(m3)luk sarnıçtan temin edilmekte olup binaya tek merkezden tevzi yapılmaktadır.

Bina, yangın ve tehlikeye karşı otomatik yangın ihbar sistemi, kamera sistemi, X-ışınları(x-ray) sistemi, yön ışıkları, yağmurlama sistemi, çevre yangın söndürme hidrant sistemi ve bina içi yerel yangın dolapları ile korunmaktadır.

Tüm sahne ve salonlarda ışık sistemleri bilgisayar kumandalıdır. Temsillerde sahne ışıklarının değişimi otomatik olarak yapılabilmektedir.

Atölyelerde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatrosu sanatçılarının oyunda kullanacakları her türlü kostüm, ayakkabı ve oyun dekorları yapılmaktadır.

Ayrıca, bina içi genel anons sistemiyle tüm ikazlar yapılabilmektedir.

BÜYÜK SALON

• Kapasite : Parter 892 kişi, I.Balkon 230 kişi, II.Balkon 195 kişi. Toplam 1.317 kişi.
• Boyut : Salon 645 m2 , sahne 570 m2 , yan sahnelerde arka ve ön sahneler 1.280 m2
• Mekan Özellikleri ve
Teknik Özellikler : Salon, parter ve iki adet balkondan oluşmaktadır. Salon arkasında ses kumanda odası, projeksiyon odası, kapalı devre TV odası, ışık kumanda odası, Radyo-TV ses kayıt odası, ön kısımda da üç adet yardımcı sahne ile ana sahne mevcuttur. Ana sahne 24,80 m genişlik ve 23 m ebatlarında hareketli 6 adet sahne podyumu ve bunların arkasında da 16 m çapında döner sahne mevcuttur. Podyumların her biri 5 ton yük kapasiteli ve +3.00 metreden –10.50 metre kotuna kadar seyir yapabilme özelliğine sahiptir. Podyumlarla belli açılarda eğim ve kademe yapılabilmektedir. Ana sahne boşluğunun 30 m olan kule yüksekliğinin 27 m lik kısmı kullanılmaktadır. Kuleyi üst üste düzenlenen çalışma galerileri ve gerekli yerlere ulaşmayı sağlayan merdivenler, geçitler çevrelemektedir. Ana sahneyi çevreleyen dört adet çelik yangın perdesi bulunmaktadır. Programlarda kullanılan orkestra perdesi, oyun-ufki sema perdesi, ses perdeleri, elle çalıştırılan veya makineli dekor askı vinçleri (62 adet), ufki ışık köprüleri (2 adet), yardımcı dekor arabaları (10 adet) mevcuttur. Salon ve sahnenin iklimlendirilmesi 600.000 Kcal/h kapasiteli santrallerle yapılmaktadır. Galeride ayrıca sıcak sulu, serpantinli ısıtma donanımları mevcuttur. Sahne kulesinde yangın duman kapağı olup, sahne yaş ve kuru sistem söndürme sistemlerine sahiptir. Büyük salonda bilgisayar kumandalı 240 kanal ışık kontrol sistemi mevcuttur. Temsil esnasında ışıklandırma değişimi otomatik bir sistemle yapılabilmekte ve istenildiğinde tekrar kullanılabilecek şekilde ışık kombinasyonları kaydedilebilmektedir. 500-5.000 W arasında yaklaşık 200 adet projektör mevcuttur. Büyük Salonda 40 kanal ses mikseri, 250 W sahne monitör hoparlörü, 4 adet 3.000 W gücünde salon hoparlörleri, yaka ve el tipi telsiz mikrofonlar, dinamik ve kondansatörlü mikrofonlar, makara Teyp Rec-Player, Kaset Teyp Rec-Player, CD Player, MD Rec-Player, Dat Rec-Player, sahne yönetim elektronik inspi masası mevcuttur. İnspi masası bina genelinde anons ve çağrılar içindir. Bütün ses sistemleri sabittir. Şehir şebekesinden kaynaklanabilecek elektrik arıza durumlarında 6 sn içinde beslemeye geçebilecek tarzda 1.100 KVA gücünde dizel jeneratör mevcuttur. Salon çok amaçlı kullanım özelliklerine haiz olup, Opera-Bale, Tiyatronun her boyutta eserlerini sunmalarına imkan verir. Ayrıca müzik, defileler gibi sanatsal etkinlikler, konferans, kongre, yarışmalar gibi sosyal etkinliklerin gerçekleştirilmesi için de ideal bir yapıdadır.

Büyük Salon Fuayeleri

• Giriş Fuaye : 750 m2
• Parter Fuaye : 1.200 m2
• Büyük Fuaye : 1.700 m2
• Mekan Özellikleri : Misafirlerin program öncesi ve antraktlarında dinlenme alanlarıdır. İkram, kokteyl ve resepsiyonlara uygun olup ulusal ve uluslararası kongrelerde stand hizmetlerine cevap verir. 500.000 Kcal/h kapasiteli klima santrali ile iklimlendirilir. Ayrıca, cam önlerinde kızgın su serpantinli ısıtma sistemi mevcuttur.

Konser Salonu

• Kapasite : 530 kişilik
• Boyut : Salon 630 m2, sahne 115 m2, fuaye 665 m2’dir.
• Mekan ve Teknik Özellikleri : Sahne kısmı sabit zemin üzerindedir. Salonun her noktasından rahatlıkla izlenebilme imkanına sahiptir. Ses akustiği mükemmel olup 40 kanal mikser, 150 W 2 adet sahne monitör, 1.000 W salon hoparlörü aralığında muhtelif hoparlörler, muhtelif sayıda el ve yaka tipi mikrofonlar, dinamik ve kondansatörlü kablolu mikrofonlarla teçhiz edilmiştir. Tüm bu ses sistemleri sabittir. 72 kanal kapasiteli bilgisayar kumandalı ışık sistemi ve 500 W ile 2.500 W arasında muhtelif projektörler vardır. Çeşitli konserler, orta ve küçük çapta çocuk oyunları, müzik etkinlikleri, anma programları, toplantılar, resitaller, konferanslar için uygun bir mekandır. Salonun iklimlendirilmesi, hava debisi 17.600 CFM, ısıtma kapasitesi 876.400 BTU/h, soğutma kapasitesi 792 BTU/h olan klima santrali ile yapılmaktadır. 

Oda Tiyatrosu

• Kapasite : 196 kişilik
• Boyut : Salon 170 m2, sahne 54 m2, salon dışı sirkülasyon alanları 410 m2’dir.
• Mekan ve Teknik Özellikleri : Sahne kısmı sabit olup, kadrosu geniş düşünülmeyen oyunlar için tasarlanmıştır. 72 kanal kapasiteli bilgisayar kumandalı ışık sistemi mevcuttur. 500 W – 2500 W arasında muhtelif projektörler mevcuttur. 12 kanal sprit ses mikseri, 1200 W’lık efekt hoparlörleri Makara Teyp ve Dek Kaset Teyp Rec’ler vardır. Salonun iklimlendirilmesi, hava debisi 8.700 CFM, ısıtma kapasitesi 509.000 BTU/h, soğutma kapasitesi 381.000 BTU/h olan klima santrali ile yapılmaktadır.

Sinema Salonu

• Kapasite : 206 kişilik
• Boyut : Salon 170 m2, sahne kısmı 30 m2, salon dışı sirkülasyonu 425 m2’dir.
• Mekan ve Teknik Özellikler : Sinema makine dairesinde iki adet 35 mm film projeksiyon makinesi, iki adet 16 mm projeksiyon makinesi, 12 kanal ses mikseri, 24 kanal ışık kumanda masası mevcuttur. 4 adet 800 W hoparlör vardır. Ses sistemi sabit olup kablolu mikrofonlar kullanılır. Sahne ve projeksiyon perdeleri vardır. Sıcak ve hoş bir ortam olan bu salonda film gösterileri yanında küçük paneller, açık oturumlar, toplantılar, kukla gösterileri, slayt (dia) gösterileri yapmak mümkündür. Salonun iklimlendirilmesi, hava debisi 8.300 CFM, ısıtma kapasitesi 462.400 BTU/h, soğutma kapasitesi 344.000 BTU/h olan klima santrali ile yapılmaktadır.

Aziz Nesin Sahnesi

• Kapasite : 132 kişilik
• Boyut : Salon 100 m2, sahne kısmı 70 m2, salon dışı sirkülasyon alanı 125 m2’dir.
• Mekan ve Teknik Özellikler : Salonda 24 kanal ses sistemi mevcuttur. 4 adet JBL hoparlör vardır. Bu sistemler sabittir. İklimlendirilmesi 100.000 Kcal/h klima santrali ile sağlanmaktadır. 120 kanal kapasiteli, bilgisayar kumandalı ışık sistemi ve muhtelif ebatlarda projektörler vardır. 24 kanal sprit mikseri ve sabit hoparlörler mevcuttur. Tiyatro gösterileri için kullanılmaktadır.
Sanat Galerisi :
• Set Altı : 500 m2
• Set Üstü : 265 m2
• Yan Galeri : 235 m2
• Mekan ve Teknik Özellikler : Sabit ses sistemi kurulu değildir. Toplantı ve açılış gibi etkinliklerde seyyar olarak 3 adet mikrofon kurulabilmektedir. Resim, fotoğraf, heykel, grafik, seramik, el sanatları vb. ürünlerin sergilenmeleri için gerekli donanıma sahiptir. İklimlendirilmesi, ısıtma kapasitesi 1.440.000 BTU/h, soğutma kapasitesi 1.000.000 BTU/h olan klima santrali ile yapılmaktadır.

Atölyeler

Opera Tiyatro Marangozhaneleri :
• Boyut :
• Mekan ve Teknik Özellikler : binanın kuzey cephesinde bulunmakta olup, üst katına otopark yapılmıştır. Temsiller için gerekli tüm ahşap dekorlar buralarda hazırlanmaktadır. Isıtılması duvar tipi cihazlarla gerçekleştirilmektedir. Atölyelerde hızar, planya ve diğer ahşap işleme makineleri mevcuttur.
Butafor Atölyesi :
• Boyut : 56 m2
• Mekan ve Teknik Özellikleri: dekor üzerine çeşitli işlemler yapılmaktadır.
Demirhane :
• Boyut : 135 m2
• Mekan ve Teknik Özellikleri: Opera ve Tiyatro temsilleri için gerekli demir dekor aksamı burada hazırlanmaktadır. Elektrik ve oksijen kaynakları yapacak donanımlar, giyotin makaslar, iş tezgahları, profil kesme tezgahı mevcuttur. Isınması kalorifer radyatörleriyle sağlanır.
Boyahane :
• Boyut : 550 m2
• Mekan ve Teknik Özellikleri: Dekorların istenen renklerle boyanması ve üzerine resim figürlerinin çizimi burada yapılır. Radyatörlü sistem ve hava debisi 16.200 CFM, ısıtma kapasitesi 760.000 BTU/h olan klima santrali ile ısıtma ve havalandırma yapılmaktadır
Terzihaneler :
Opera Terzihanesi :
• Boyut : 195 m2
Opera Temsilleri için ihtiyaç duyulan tüm kostümlerin hazırlanması burada yapılır. Isıtma radyatörlü sistemle sağlanır.
Tiyatro Terzihanesi :
• Boyut : 195 m2
Sanatçı kostümleri yapılmaktadır.
Şapka ve Peruk Atölyesi :
• Boyut : 50 m2
Sanatçıların temsilde rolleri gereği giyecekleri şapka ve canlandıracakları karakter yapısına uygun peruklar hazırlanır. Radyatörlü sistemle ısıtılır.
Ayakkabı Atölyesi :
• Boyut : 50 m2
Sanatçıların temsillerde giyecekleri ayakkabılar hazırlanır.

Prova Salonları

Orkestra Prova Salonu (102) :
• Boyut : 140 m2
Devlet Klasik Türk Müziği Orkestra ve Korosu hazırlık çalışmalarını burada yapar. Salonun iklimlendirilmesi, hava debisi 8.300 CFM, ısıtma kapasitesi, hava debisi 7.185 CFM, ısıtma kapasitesi 409.300 BTU/h, soğutma kapasitesi 326.000 BTU/h, olan klima santrali ile yapılmaktadır.

Koro Prova Salonu (602) :
• Boyut : 165 m2
Koro hazırlık çalışmalarını burada yapar. Salonun iklimlendirilmesi, hava debisi 8.300 CFM, ısıtma kapasitesi, hava debisi 4.600 CFM, ısıtma kapasitesi 211.600 BTU/h, soğutma kapasitesi 133.000 BTU/h olan klima santrali ile yapılmaktadır.

Sahne Prova Salonu (620) :
• Boyut : 400 m2 (20x20 ölçülerinde)
Orkestra ve Koro hazırlık çalışmalarını burada yapar. Salonun iklimlendirilmesi, hava debisi 8.300 CFM, ısıtma kapasitesi, hava debisi 7.000 CFM, ısıtma kapasitesi 245.600 BTU/h, soğutma kapasitesi 222.000 BTU/h, olan klima santrali ile yapılmaktadır.

Bale Prova Salonu :
• Boyut : 230 m2
Binanı en üst katındadır. Isıtma ve soğutma hem radyatörlü sistemle hem de yerel split klimalarla yapılır. Ayrıca hava debisi 4.800 CFM, ısıtma kapasitesi 207.000 BTU/h, soğutma kapasitesi 142.000 BTU/h, olan klima santrali ile yapılmaktadır.

Dekor ve Kostüm Depoları

Ana sahne podyumlarının 10 m aşağısında 630 m2 dekor montaj alanı bulunmaktadır. Çeşitli yerlerde toplam 13.450 m2’lik alanda dekor ve kostüm depoları bulunmaktadır.

Kafeterya

• Boyut : Salon 300 m2, mutfak 200 m2
• Kullanıcı kapasitesi : 150 kişilik
Mekan Özellikleri : Sanatçı teknik ve idari personeller yamak, çay ve kahve ihtiyaçlarını giderirler. Salonun ısıtması radyatör sistemi ile, mutfak bölümünün havalandırılması ise klima santrali ile yapılmaktadır.