YATIRIM VE İŞLETMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Yerküpe Mağarası – Muğla

Yerküpe Mağarası – Muğla

Coğrafi Konum ve Ulaşım: Doğu Menteşe Dağları üzerinde bulunan Yerküpe Mağarası, Genek Çayı’nın bir kolu olan Hebil Deresi üzerinde yer alır. Mağaranın yakınında Kavaklıdere-Menteşe-Çamyayla Köyleri (şimdilerde mahalle) yer alır.

Özellikleri: Geçmişte Yörük çobanlarının çınar ağaçları altında hayvanlarını serinletip, elde ettikleri ürünleri saklamak için kullandıkları Yerküpe Mağarası, bu yönüyle “doğal bir buzdolabı” özelliği taşır. Öyle ki yaz aylarında bölgedeki hava sıcaklığı 38 derece iken, mağaranın sıcaklığı 5 dereceye kadar düşer.

Genç bir mağara olan Yerküpe, doğal köprü özelliğini taşır. Oluşum ve gelişim yönünden ilginç olan mağara, içindeki damlataşlar, sarkıtlar, küçük su havuzları ve çevresindeki doğal yapı açısından turizm amaçlı kullanıma son derece uygundur. Ayrıca mağaranın üst kesimi piknik ve dinlenme alanı olarak düzenlenmiştir.  Mağara içinde yürüyüş yolları, merdiven basamakları, basamakların kenarlarında küpeşteler yapıldıktan sonra ışıklandırılmış ve turizme açılmıştır.

Toplam uzunluğu 100 metre olan mağara tek bir galeriden meydana gelmiştir. Genel olarak vadi tabanının eğimine uygun şekilde uzanan mağaranın üst girişi ile alt çıkışı arasında 17 m.’lik yükselti farkı vardır. Mağara içindeki küçük iniş ve çıkışlar, tavandan düşen bloklar ve damlataş birikintilerinden kaynaklanır. Genişliği 3-10 metre, tavan yüksekliği ise 2-8 metre arasında değişen Yerküpe Mağarası’nın tabanında çakıl ve kum yığınları yer alır. Tabana yakın kenarlarda ve yan duvarlarda sarkıt ve dikitler mevcuttur. Özellikle havuzlar ilginç bir görünüme sahiptir. İçleri su ile dolu olan havuzların boyutları ve derinlikleri, bulunduğu bölgeye göre değişir.

Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınan mağarayı ziyaret edenler, mağara girişinde muhteşem bir manzara yaratan şelaleyi,  civardaki mesire yerini ve hemen yakınından geçen Genek Çayı’nın yeşillikler arasında oluşturduğu güzelliği keşfetme şansına sahip olur. Mağaraya rehber eşliğinde girilmelidir.

Kaynak:https://mugla.ktb.gov.tr/TR-270698/yerkupe-yaylasi--magarasi.html